| Supply Voltage | 230V ac |
| Mounting Type | Clamp |
| Mode of Operation | Interval |
| Number of Contacts | 1 |
| Number of Timer Functions | Single |
| Contact Configuration | NC, SPST |
| Time Increment | Hours, Minutes, Seconds |
| Maximum Voltage | 230V ac |
| Switch Configuration | DPDT |
| Power Supply | External |
| Width | 65mm |
| Length | 76mm |
| Depth | 34.5mm |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.