| Supply Voltage | 24V ac |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Mode of Operation | Interval |
| Time Range | 0.1 s→ 10min |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Timer Functions | Single |
| Time Increment | Minutes, Seconds |
| Maximum Voltage | 250V ac |
| Terminal Type | Plug In |
| Switch Configuration | DPDT |
| Width | 21.5mm |
| Series | H3YN |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.