| Supply Voltage | 100 → 240V |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Mode of Operation | Flicker OFF Start, Flicker ON Start, Interval, ON Delay, Signal OFF Delay, Signal ON/OFF Delay |
| Time Range | 0.1 → 2.4s |
| Number of Timer Functions | Multi Function |
| Contact Configuration | DPDT |
| Time Increment | Seconds |
| Maximum Voltage | 125 V dc, 250V ac |
| Terminal Type | 11-Pin Connector |
| Switch Configuration | DPDT |
| Width | 48mm |
| Length | 48mm |
| Series | H3CR |
| Depth | 81.6mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.