| Supply Voltage | 12 → 48 V dc, 24 → 48V ac |
| Mounting Type | DIN Rail, Panel Mount |
| Mode of Operation | Flicker ON Start, Interval, ON Delay, One Shot |
| Time Range | 0.05 s → 300h |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Timer Functions | Multi Function |
| Contact Configuration | DPDT |
| Time Increment | Hours, Seconds |
| Maximum Current | 5A |
| Maximum Voltage | 125 V dc, 250V ac |
| Terminal Type | 8-Pin Connector |
| Switch Configuration | DPDT |
| Minimum Voltage | 12 V dc, 24 V ac |
| Power Supply | External |
| Width | 48mm |
| Length | 48mm |
| Series | H3CR |
| Depth | 81.6mm |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Contact Material | Ag Alloy |
| Time Delay | 0.1s |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.