| Supply Voltage | 24 → 240V ac/dc |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Mode of Operation | Continuous |
| Time Range | 0.05s → 300h |
| Number of Contacts | 1 |
| Number of Timer Functions | Single |
| Contact Configuration | SPDT |
| Time Increment | Hours, Minutes, Seconds |
| Maximum Current | (dc) 2 A, (ac) 3A |
| Maximum Voltage | 240V ac/dc |
| Terminal Type | Screw |
| Minimum Voltage | 24V ac |
| Power Supply | External |
| Width | 22.5mm |
| Length | 84mm |
| Series | BC7937N |
| Depth | 97mm |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Time Delay | (Recovery) <=50ms |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.