| Supply Voltage | 12 → 48V ac/dc |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Mode of Operation | Multi Attempt to Start |
| Time Range | 1 → 60s |
| Number of Contacts | 1 |
| Number of Timer Functions | Single |
| Contact Configuration | SPDT |
| Time Increment | Seconds |
| Maximum Current | 8A |
| Maximum Voltage | 48V ac/dc |
| Terminal Type | Screw |
| Switch Configuration | 2 x SPDT |
| Minimum Voltage | 12V ac/dc |
| Power Supply | External |
| Width | 66.5mm |
| Length | 17.5mm |
| Series | LMAT |
| Depth | 89mm |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Time Delay | <100ms |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.