| Supply Voltage | 24 → 240V ac |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Time Range | 0.05 → 600s |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Timer Functions | Single |
| Contact Configuration | DPST |
| Maximum Current | 5A |
| Maximum Voltage | 240V ac |
| Terminal Type | Screw |
| Minimum Voltage | 24V ac |
| Width | 63mm |
| Length | 17.5mm |
| Depth | 70mm |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.