| Mounting Type | DIN Rail |
| Mode of Operation | OFF Delay |
| Time Range | 0.05 s → 300h |
| Number of Contacts | 1 |
| Number of Timer Functions | Single |
| Contact Configuration | SPDT |
| Time Increment | Hours, Seconds |
| Maximum Voltage | 48 V dc, 240V ac |
| Terminal Type | Screw |
| Switch Configuration | SPDT |
| Minimum Voltage | 24V ac/dc |
| Width | 22.5mm |
| Length | 85.6mm |
| Depth | 103.7mm |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Time Delay | <80ms |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.