| Maximum Load Current | 7 A |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Load Voltage | 60 V dc |
| Minimum Load Voltage | 3 V dc |
| Minimum Control Voltage | 3.5 V dc |
| Maximum Control Voltage | 32 V dc |
| Switching Type | DC |
| Control Voltage Range | 3.5 → 32 V dc |
| Minimum Load Current | 20 mA |
| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Screw |
| Output Device | Transistor |
| Load Voltage Range | 3 → 60V dc |
| Maximum Turn On Time | 0.1ms |
| Dimensions | 45.7 x 19.8 x 58.4mm |
| Depth | 19.8mm |
| Length | 45.7mm |
| Off State Leakage Current | 0.1 mA |
| Height | 58.4mm |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Operating Temperature Range | -30 → +80°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.