| Maximum Load Current | 25 A rms |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Maximum Load Voltage | 280 V rms |
| Maximum Control Voltage | 32 V |
| Switching Type | Instantaneous |
| Control Voltage Range | 3 → 32 V dc |
| Minimum Load Current | 0.15 A |
| Output Device | SCR |
| Load Voltage Range | 24 → 280V ac |
| Dimensions | 45.7 x 58.4 x 33mm |
| Depth | 58.4mm |
| Length | 45.7mm |
| Height | 33mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +80°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.