| Maximum Load Current | 12 A |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Maximum Load Voltage | 530 V |
| Maximum Control Voltage | 32 V |
| Switching Type | Zero Cross |
| Control Voltage Range | 3 → 32 V dc |
| Minimum Load Current | 40 mA |
| Output Device | SCR |
| Load Voltage Range | 48 → 530V ac |
| Dimensions | 58.4 x 45.7 x 23mm |
| Depth | 45.7mm |
| Length | 58.4mm |
| Height | 23mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +80°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.