| Maximum Load Current | 35 A |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Maximum Load Voltage | 280 V ac |
| Minimum Load Voltage | 24 V ac |
| Minimum Control Voltage | 3 V dc |
| Maximum Control Voltage | 32 V |
| Switching Type | Zero Cross |
| Control Voltage Range | 3 → 32 V dc |
| Minimum Load Current | 0.04 A |
| Load Voltage Range | 24 → 280V ac |
| Maximum Turn On Time | 1/2 cycle |
| Series | HS201DR |
| Dimensions | 97 x 45 x 113.4mm |
| Depth | 45mm |
| Length | 97mm |
| Off State Leakage Current | 10 mA |
| Height | 113.4mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.