| Maximum Load Current | 50 A rms |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Maximum Load Voltage | 600 V ac |
| Minimum Load Voltage | 48 V ac |
| Minimum Control Voltage | 4 V dc |
| Maximum Control Voltage | 32 V |
| Switching Type | Zero Crossing |
| Control Voltage Range | 4 → 32 V dc |
| Minimum Load Current | 0.15 A |
| Terminal Type | Spring Terminal |
| Load Voltage Range | 48 → 600V ac |
| Maximum Turn On Time | 1/2Cycle |
| Series | Evolution Dual |
| Dimensions | 58.42 x 45.72 x 36.2mm |
| Depth | 45.7mm |
| Length | 58.4mm |
| Off State Leakage Current | 1 mA |
| Height | 36.2mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Capacitance | 10pF |
| Special Features | Input Status LED Indicator for Each Channel |
| Operating Temperature Range | -40 → +80°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.