| Maximum Load Current | 0.1 A |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Maximum Load Voltage | 48 V dc |
| Minimum Load Voltage | 0 V dc |
| Minimum Control Voltage | 3 V dc |
| Maximum Control Voltage | 12 V dc |
| Switching Type | Zero Cross |
| Control Voltage Range | 3 → 12 V dc |
| Minimum Load Current | 1 mA |
| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Through Hole |
| Package Style | Mini-SIP |
| Relay Type | Solid State Relay |
| Load Voltage Range | 0 → 48V dc |
| Maximum Turn On Time | 0.02ms |
| Series | CN |
| Dimensions | 28 x 5 x 15mm |
| Depth | 5mm |
| Length | 28mm |
| Off State Leakage Current | 0.001 mA |
| Height | 15mm |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Capacitance | 1.5pF |
| Operating Temperature Range | -20 → +80°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.