| Maximum Load Current | 25 A |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Maximum Load Voltage | 480 V ac |
| Minimum Load Voltage | 48 V ac |
| Minimum Control Voltage | 3 V dc |
| Maximum Control Voltage | 32 V dc |
| Switching Type | Zero Cross |
| Control Voltage Range | 3 → 32 V dc |
| Minimum Load Current | 150 mA |
| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Screw |
| Output Device | SCR |
| Load Voltage Range | 48 → 480V ac |
| Maximum Turn On Time | 1/2 cycle |
| Dimensions | 57.91 x 44.14 x 35.9mm |
| Depth | 44.1mm |
| Length | 57.2mm |
| Off State Leakage Current | 1 mA |
| Height | 35.9mm |
| Operating Temperature Range | -40 → +80°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.