| Maximum Load Current | 25 A rms |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Maximum Load Voltage | 280 V ac |
| Minimum Load Voltage | 24 V ac |
| Minimum Control Voltage | 3 V dc |
| Maximum Control Voltage | 32 V dc |
| Switching Type | Zero Cross |
| Control Voltage Range | 3 → 32 V dc |
| Minimum Load Current | 0.2 A |
| Number of Poles | 1 |
| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Screw |
| Output Device | Thyristor |
| Relay Type | AC |
| Load Voltage Range | 24 → 280V ac |
| Maximum Turn On Time | 11ms |
| Dimensions | 57.2 x 44.5 x 23mm |
| Depth | 44.5mm |
| Length | 57.2mm |
| Standards Met | CE, CULus, VDE |
| Off State Leakage Current | 12 mA |
| Height | 23mm |
| Special Features | Designed to Switch Inductive Loads Like Electric Motors and Valves (R-types) as well as Resistive Loads Like Heaters and Lamps (Z-type), Hockey Puck Housing, Panel Mounted |
| Operating Temperature Range | -20 → +80°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.