| Mounting Type | Through Hole |
| Maximum Control Voltage | 6 V dc |
| Switching Type | DC |
| Control Voltage Range | 4 → 6 V |
| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | PCB Pin |
| Relay Type | Solid State Relay |
| Maximum Turn On Time | 0.02ms |
| Dimensions | 28 x 5 x 15mm |
| Depth | 15mm |
| Height | 28mm |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Operating Temperature Range | -25 → +80°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.