| Maximum Load Current | 25 A |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Maximum Load Voltage | 264 V ac |
| Minimum Load Voltage | 75 V ac |
| Minimum Control Voltage | 100 V ac |
| Maximum Control Voltage | 240 V ac |
| Control Voltage Range | 100 → 240 V ac |
| Minimum Load Current | 100 mA |
| Terminal Type | Screw |
| Relay Type | Solid State Relay |
| Load Voltage Range | 75 → 264V ac |
| Series | G3PE |
| Dimensions | 22.5 x 130 x 100mm |
| Depth | 130mm |
| Length | 22.5mm |
| Standards Met | CE, CSA |
| Off State Leakage Current | 10 mA |
| Height | 100mm |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Operating Temperature Range | -30 → +80°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.