| Maximum Load Current | 25 A |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Maximum Load Voltage | 528 V ac |
| Minimum Load Voltage | 180 V ac |
| Switching Type | Zero Crossing |
| Minimum Load Current | 100 |
| Range | G3PE |
| Contact Configuration | 3PST-NO |
| Output Device | Triac |
| Series | G3PE-525B-3N 12-24VDC |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.