| Maximum Load Current | 25 A |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Maximum Load Voltage | 530 V ac |
| Minimum Load Voltage | 48 V ac |
| Minimum Control Voltage | 4 V dc |
| Maximum Control Voltage | 15 V dc |
| Switching Type | Zero Cross |
| Control Voltage Range | 4 → 15 V dc |
| Terminal Type | Quick Connect |
| Output Device | SCR |
| Load Voltage Range | 48 → 530V ac |
| Maximum Turn On Time | 1/2 cycle + 1 ms |
| Dimensions | 58.4 x 45.7 x 21.5mm |
| Depth | 45.7mm |
| Length | 58.4mm |
| Standards Met | CE |
| Off State Leakage Current | 2 mA |
| Height | 21.5mm |
| Special Features | SCR Output |
| Operating Temperature Range | -40 → +80°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.