| Maximum Load Current | 25 A |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Maximum Load Voltage | 440 V ac |
| Minimum Load Voltage | 48 V ac |
| Minimum Control Voltage | 90 V ac |
| Maximum Control Voltage | 280 V ac |
| Switching Type | Zero Cross |
| Control Voltage Range | 90 → 280 V ac |
| Minimum Load Current | 100 mA |
| Terminal Type | Screw |
| Relay Type | Three Phase |
| Load Voltage Range | 48 → 440V ac |
| Maximum Turn On Time | 1/2 cycle + 1 ms |
| Dimensions | 80 x 50 x 30mm |
| Depth | 50mm |
| Length | 80mm |
| Standards Met | CE |
| Off State Leakage Current | 5 mA |
| Height | 30mm |
| Special Features | Internal MOV/RC Protection Circuit |
| Operating Temperature Range | -30 → +80°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.