| Maximum Load Current | 90 A |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Maximum Load Voltage | 530 V ac |
| Minimum Load Voltage | 24 V ac |
| Minimum Control Voltage | 0 V dc |
| Maximum Control Voltage | 10 V dc |
| Control Voltage Range | 0 → 10 V dc |
| Terminal Type | Screw |
| Output Device | Alarm |
| Relay Type | Solid State Relay |
| Load Voltage Range | 24 → 530V ac |
| Series | GTT |
| Dimensions | 127 x 142 x 126mm |
| Depth | 142mm |
| Length | 127mm |
| Standards Met | CE |
| Off State Leakage Current | <3 mA |
| Height | 126mm |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Special Features | “ON‿ state, 1 Optional LED for Load Interrupt Alarm, 2 LED for Supply Indication, Antiparallel Double SCR, Command Input from Analogue Voltage or Current Signal or Potentiometer, Partialization of wave train power with Dynamically Optimized Time Cycle, Switching at Voltage Zero Crossing |
| Operating Temperature Range | 0 → +80°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.