| Maximum Load Current | 50 A |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Maximum Load Voltage | 275 V |
| Minimum Load Voltage | 50 V ac |
| Maximum Control Voltage | 30 V |
| Switching Type | Zero Cross |
| Range | okpac |
| Number of Poles | 1 |
| Terminal Type | Spring |
| Output Device | Thyristor |
| Relay Type | Diagnostic Solid State Relay |
| Load Voltage Range | 50 → 265V ac |
| Maximum Turn On Time | 10ms |
| Series | SOD |
| Standards Met | CE, cURus 100kA, EAC |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +100°C |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.