| Maximum Load Current | 25 A |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Maximum Load Voltage | 280 V ac |
| Minimum Load Voltage | 12 V ac |
| Minimum Control Voltage | 10 V dc, 15 V ac |
| Maximum Control Voltage | 30 V dc, 32 V ac |
| Switching Type | Zero Cross |
| Control Voltage Range | 10 → 30 V dc, 15 → 32 V ac |
| Minimum Load Current | 5 mA |
| Range | SO9 |
| Number of Poles | 1 |
| Terminal Type | Screw |
| Output Device | Triac |
| Relay Type | AC |
| Load Voltage Range | 12 → 280V ac |
| Maximum Turn On Time | 10ms |
| Series | SO9 |
| Dimensions | 44.8 x 59.4 x 30mm |
| Depth | 59.4mm |
| Length | 44.8mm |
| Standards Met | CE, EAC, cURus |
| Off State Leakage Current | 1 mA |
| Height | 30mm |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Special Features | Zero Cross Solid State Relay Especially Designed for Resistive Loads, Green LED Visualization on The Input, IP20 Protection By Removable Flaps on Terminals with Optional Labels |
| Operating Temperature Range | -55 → +100°C |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.