| Maximum Load Current | 50 A |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Maximum Load Voltage | 275 V ac |
| Minimum Load Voltage | 12 V ac |
| Minimum Control Voltage | 20V ac/dc |
| Maximum Control Voltage | 265V ac/dc |
| Switching Type | Zero Cross |
| Control Voltage Range | 20 → 265 V ac/dc |
| Minimum Load Current | 5 mA |
| Range | SO8 |
| Number of Poles | 1 |
| Terminal Type | Screw |
| Output Device | Thyristor |
| Relay Type | AC |
| Load Voltage Range | 12 → 275V ac |
| Maximum Turn On Time | 0.1ms |
| Series | SO8 |
| Dimensions | 45 x 58.5 x 30mm |
| Depth | 58.5mm |
| Length | 45mm |
| Standards Met | CE Certified, cULus Recognized |
| Off State Leakage Current | 1 mA |
| Height | 30mm |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Special Features | Zero Cross Solid State Relay Designed for Most Types of Loads, Very Low Zero Cross Voltage, Green LED Visualization on The Input, IP20 Protection By Removable Flaps on Terminals with Optional Labels |
| Operating Temperature Range | -55 → +100°C |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.