| Maximum Load Current | 3 A |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Maximum Load Voltage | 60 V dc |
| Minimum Control Voltage | 3 V dc |
| Maximum Control Voltage | 8 V dc |
| Switching Type | DC |
| Control Voltage Range | 3<arrow/>8 V dc |
| Range | SE-SS |
| Number of Poles | 1 |
| Terminal Type | PCB Pin |
| Output Device | Bipolar Transistor |
| Relay Type | DC Interface Relay |
| Load Voltage Range | 3 → 60V dc |
| Series | SE-SS |
| Dimensions | 44 x 15 x 33mm |
| Depth | 15mm |
| Length | 44mm |
| Height | 33mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +90°C |
| Maximum Operating Temperature | +90°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.