| Maximum Load Current | 50 A |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Maximum Load Voltage | 600 V ac |
| Minimum Load Voltage | 42 V ac |
| Minimum Control Voltage | 4 V dc |
| Maximum Control Voltage | 32 V dc |
| Switching Type | Zero Cross |
| Control Voltage Range | 4 → 32 V dc |
| Minimum Load Current | 250 mA |
| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Screw |
| Package Style | Module |
| Load Voltage Range | 42 → 600V ac |
| Dimensions | 17.8 x 51 x 90mm |
| Depth | 51mm |
| Length | 17.8mm |
| Off State Leakage Current | 3 mA |
| Height | 90mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +80°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.