| Maximum Load Current | 4 A |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Maximum Load Voltage | 60 V dc |
| Minimum Load Voltage | 1 V dc |
| Switching Type | DC Switching |
| Minimum Load Current | 1 mA |
| Range | RP1D |
| Output Device | Thyristor |
| Series | RP1D |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.