| Maximum Load Current | 20 A |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Maximum Load Voltage | 240 V ac |
| Minimum Load Voltage | 24 V ac |
| Minimum Control Voltage | 3 V dc |
| Maximum Control Voltage | 32 V dc |
| Switching Type | Zero Cross |
| Control Voltage Range | 3 → 32 V dc |
| Minimum Load Current | 150 mA |
| Number of Poles | 1 |
| Terminal Type | Screw |
| Output Device | Varistor |
| Relay Type | Solid State Relay |
| Load Voltage Range | 24 → 240V ac |
| Maximum Turn On Time | 1 s |
| Series | RGC |
| Dimensions | 17.8 x 103 x 110mm |
| Depth | 103mm |
| Length | 17.8mm |
| Off State Leakage Current | 3 mA |
| Height | 110mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Special Features | Integrated Voltage Transient Protection With Varistor, Germanischer Lloyd Approval |
| Operating Temperature Range | -40 → +80°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.