| Maximum Control Voltage | 36 V ac |
| Maximum Load Current | 3 A |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Maximum Load Voltage | 280 V ac |
| Minimum Control Voltage | 18 V ac |
| Control Voltage Range | 18 → 36 V ac |
| Switching Type | Zero Cross |
| Load Voltage Range | 24 → 280V ac |
| Minimum Load Voltage | 24 V ac |
| Terminal Type | Screw |
| Height | 83.7mm |
| Minimum Load Current | 150 mA |
| Length | 87.6mm |
| Depth | 11mm |
| Off State Leakage Current | 0.1 mA |
| Dimensions | 87.6 x 11 x 83.7mm |
| Maximum Turn On Time | 1/2 cycle |
| Manufacturer Part No. | DR24E03 |
| Operating Temperature Range | -30 → +80°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.