| Maximum Control Voltage | 30 V dc |
| Maximum Load Current | 0.1 A |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Maximum Load Voltage | 48 V dc |
| Minimum Control Voltage | 16 V dc |
| Control Voltage Range | 16 → 30 V dc |
| Switching Type | Zero Cross |
| Load Voltage Range | 0 → 48V dc |
| Minimum Load Voltage | 0 V dc |
| Height | 80mm |
| Minimum Load Current | 1 mA |
| Length | 92.6mm |
| Depth | 6.1mm |
| Off State Leakage Current | 0.001 mA |
| Dimensions | 92.6 x 6.1 x 80mm |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Maximum Turn On Time | 20 μs |
| Manufacturer Part No. | DRA-CN048D24 |
| Operating Temperature Range | -25 → +60°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.