| Maximum Control Voltage | 28.8 V dc |
| Maximum Load Current | 100 mA |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Maximum Load Voltage | 48 V dc |
| Minimum Control Voltage | 19.2 V |
| Control Voltage Range | 19.2 → 28.8 V dc |
| Switching Type | DC |
| Contact Configuration | SPST |
| Load Voltage Range | 3 → 48V dc |
| Minimum Load Voltage | 3 V dc |
| Terminal Type | Push In |
| Series | RIF-0-OPT |
| Output Device | RIF |
| Range | RIF |
| Maximum Turn On Time | 20 μs |
| Manufacturer Part No. | 2905294 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.