| Mounting Type | DIN Rail |
| Terminal Type | Push In |
| Input Current | 8mA |
| Height | 80mm |
| Series | PLC-OPT- 24DC/ 5DC/100KHZ-G |
| Length | 6.2mm |
| Depth | 86mm |
| Dimensions | 6.2 x 86 x 80mm |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Manufacturer Part No. | 2902972 |
| Operating Temperature Range | -20 → +60°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.