| Coil Voltage | 5V dc |
| Contact Configuration | DPDT |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Switching Current DC | 2 A |
| Maximum Switching Current (DC) | 2 A |
| Maximum Switching Voltage (AC) | 250V |
| Maximum Switching Voltage AC | 250V |
| Maximum Switching Voltage (DC) | 220V dc |
| Maximum Switching Voltage DC | 220V dc |
| Maximum Switching Power (DC) | 60 W |
| Series | Axicom P2 |
| Maximum Switching Power DC | 60 W |
| Latching | No |
| Length | 14.5mm |
| Depth | 7.4mm |
| Height | 10.4mm |
| Dimensions | 14.5 x 10.4 x 7.2mm |
| Terminal Type | Surface Mount |
| Application | Signal |
| Number of Poles | 2 |
| Switching Current | 2A |
| Coil Resistance | 178Ω |
| Features | Bifurcated Contacts, Immersion cleanable |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Coil Power | 140mW |
| Contact Material | Gold Plated |
| Isolation Coil To Contact | 1.5kV rms |
| Maximum Switching Power AC | 62.5VA |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.