| Coil Voltage | 12V dc |
| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Coils | Single |
| Maximum Switching Current AC | 1 mA |
| Series | Axicom IM |
| Latching | No |
| Length | 10mm |
| Height | 5.65mm |
| Dimensions | 10 x 6 x 5.65mm |
| Number of Poles | 1 |
| Coil Resistance | 1.029 kΩ |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Relay Switching Classification | PCB Power Relay |
| Coil Power | 140mW |
| Contact Material | Gold Plated |
| Operating Temperature Range | -30 → +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.