| Coil Voltage | 24V dc |
| Contact Configuration | 4PDT |
| Mounting Type | Plug In |
| Maximum Switching Current AC | 3 A |
| Maximum Switching Current DC | 3 A |
| Maximum Switching Voltage AC | 125V ac |
| Maximum Switching Voltage DC | 150V dc |
| Maximum Switching Power DC | 70 W |
| Latching | Yes |
| Length | 30mm |
| Depth | 19mm |
| Height | 30mm |
| Dimensions | 30 x 19 x 30mm |
| Terminal Type | Plug In |
| Application | Signal |
| Number of Poles | 4 |
| Switching Current | 3A |
| Coil Resistance | 340 Ω, 400 Ω |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Coil Power | 1.44W |
| Contact Material | Gold Plated |
| Isolation Coil To Contact | 500V rms |
| Maximum Switching Power AC | 50VA |
| Operating Temperature Range | -40 → +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Life | 10000000 (Mechanical) operations |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.