| Coil Voltage | 5V dc |
| Contact Configuration | DPDT |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Series | D2n |
| Maximum Switching Power DC | 60 W |
| Latching | No |
| Length | 20.2mm |
| Depth | 10mm |
| Height | 11mm |
| Terminal Type | Through Hole |
| Application | Signal |
| Number of Poles | 2 |
| Switching Current | 3A |
| Coil Resistance | 125Ω |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Material | Gold Plated |
| Maximum Switching Power AC | 125VA |
| Operating Temperature Range | -25 °C → +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.