| Coil Voltage | 5V dc |
| Contact Configuration | DPDT |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Number of Coils | Single |
| Maximum Switching Current DC | 2 A |
| Maximum Switching Voltage AC | 250V ac |
| Maximum Switching Voltage DC | 220V dc |
| Series | Axicom P2 Signal Relay |
| Latching | No |
| Length | 14.6mm |
| Depth | 7.2mm |
| Height | 9.9mm |
| Dimensions | 14.6 x 7.2 x 9.9mm |
| Terminal Type | Surface Mount |
| Number of Poles | 2 |
| Switching Current | 2A |
| Coil Resistance | 178 Ω |
| Coil Power | 300mW |
| Features | Short Terminals |
| Contact Material | AgNi+AU |
| Operating Temperature Range | -40 → 85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.