| Coil Voltage | 24V dc |
| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Maximum Switching Current AC | 4 A |
| Number of Coils | Single |
| Maximum Switching Voltage AC | 250V ac |
| Maximum Switching Voltage DC | 220V dc |
| Series | Axicom IM |
| Latching | No |
| Length | 7.8mm |
| Depth | 5.08mm |
| Height | 8.85mm |
| Dimensions | 7.8 x 5.08 x 8.85mm |
| Terminal Type | Through Hole |
| Switching Current | 4A |
| Coil Resistance | 90 Ω |
| Maximum Switching Power AC | 62.5 VA |
| Coil Power | 100mW |
| Contact Material | Gold Plated |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.