| Coil Voltage | 5V dc |
| Contact Configuration | DPDT |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Number of Coils | Dual |
| Maximum Switching Current DC | 1 A |
| Maximum Switching Voltage AC | 150V ac |
| Maximum Switching Voltage DC | 125V dc |
| Series | Axicom P1 Signal Relay |
| Latching | Yes |
| Length | 13mm |
| Depth | 7.59mm |
| Height | 6.9mm |
| Dimensions | 13 x 7.59 x 6.9mm |
| Terminal Type | Through Hole |
| Number of Poles | 1 |
| Switching Current | 1A |
| Coil Resistance | 390 Ω |
| Coil Power | 64mW |
| Features | 2500V Initial Surge Withstand Voltage between Contacts & Coil |
| Contact Material | Nickel Titanium |
| Operating Temperature Range | -40 → 85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.