| Coil Voltage | 4.5V dc |
| Contact Configuration | DPDT |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Maximum Switching Current AC | 2 A |
| Maximum Switching Current DC | 2 A |
| Maximum Switching Voltage AC | 250V ac |
| Maximum Switching Voltage DC | 220V dc |
| Maximum Switching Power DC | 60 W |
| Latching | Yes |
| Length | 10mm |
| Depth | 5.7mm |
| Height | 5.8mm |
| Dimensions | 10 x 5.7 x 5.8mm |
| Terminal Type | Through Hole |
| Application | Automotive, Telecommunications |
| Number of Poles | 2 |
| Switching Current | 2A |
| Coil Resistance | 203Ω |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Coil Power | 100mW |
| Contact Material | Gold Plated |
| Isolation Coil To Contact | 1.8kV rms |
| Maximum Switching Power AC | 62.5VA |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.