| Coil Voltage | 21V dc |
| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | Plug In |
| Series | G2RV |
| Latching | No |
| Length | 30.5mm |
| Depth | 5.2mm |
| Height | 33mm |
| Dimensions | 33 x 30.5 x 5.2mm |
| Number of Poles | 1 |
| Switching Current | 50mA |
| Standards Met | CE |
| Coil Power | 300mW |
| Contact Material | Ag Alloy |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.