| Coil Voltage | 5V dc |
| Contact Configuration | SPST |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Maximum Switching Current DC | 1 A |
| Maximum Switching Voltage AC | 125V |
| Maximum Switching Voltage DC | 60V dc |
| Series | HFD31 |
| Maximum Switching Power DC | 30 W |
| Latching | No |
| Length | 10.6mm |
| Depth | 7mm |
| Height | 3.8mm |
| Dimensions | 10.6 x 3.8 x 7mm |
| Terminal Type | PCB Pin |
| Application | Signal |
| Number of Poles | 1 |
| Switching Current | 1A |
| Coil Resistance | 139Ω |
| Features | Conforms to FCC Part Requirements, Bifurcated Contacts |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Electrical Life | 100000 operations |
| Coil Power | 180mW |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Isolation Coil To Contact | 1.5kV ac |
| Maximum Switching Power AC | 62.5VA |
| Operating Temperature Range | -40 → +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Life | 5000000 (Electrical) cycles, 5000000 (Mechanical) cycles |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.