| Coil Voltage | 12V dc |
| Contact Configuration | DPDT |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Maximum Switching Current AC | 500 mA |
| Maximum Switching Current DC | 2 A |
| Latching | Yes |
| Application | Signal |
| Switching Current | 2A |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.