| Supply Voltage | 24V dc |
| Number of Channels | 2 |
| Safety Contacts | 2 |
| Function | Light Beam/Curtain |
| Auxiliary Contacts | 1 |
| Reset Method | Automatic & Manual |
| Safety Category ISO 13849-1 | 3 |
| Safety Category (ISO 13849-1) | 3 |
| PL ISO 13849-1 | d |
| PL (ISO 13849-1) | d |
| SIL IEC 61508 | 2 |
| SIL (IEC 61508) | 2 |
| Width | 70mm |
| Depth | 60mm |
| Series | MFU |
| Performance Level | d |
| Length | 90mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.