| Supply Voltage | 24V ac/dc |
| Safety Contacts | 2 |
| Function | Two Hand Control |
| Auxiliary Contacts | 1 |
| Range | Preventa |
| Safety Category ISO 13849-1 | 1 |
| PL ISO 13849-1 | c |
| SIL IEC 61508 | 1 |
| Terminal Type | Screw |
| Width | 114mm |
| Depth | 99mm |
| Series | XPS BA |
| Performance Level | c |
| Length | 22.5mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.