| Supply Voltage | 24V dc |
| Safety Contacts | 3 |
| Safety Category ISO 13849-1 | 1 |
| PL ISO 13849-1 | c |
| SIL IEC 61508 | 2 |
| Terminal Type | Screw |
| Configurable | No |
| Standards Met | EAC |
| Width | 17.5mm |
| Depth | 114.5mm |
| Series | PSR-SPP- 24DC/FSP2/2X1/1X2 |
| Performance Level | c |
| Length | 112mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.