| Supply Voltage | 24V dc |
| Number of Channels | 2 |
| Safety Contacts | 6 |
| Function | Light Beam/Curtain, Safety Switch/Interlock |
| Safety Category ISO 13849-1 | 4 |
| PL ISO 13849-1 | e |
| SIL IEC 61508 | 3 |
| Terminal Type | Screw |
| Configurable | No |
| Width | 45mm |
| Depth | 114.5mm |
| Series | PSR-SCP-24DC/ESD/5X1/1X2/300 |
| Performance Level | e |
| Length | 99mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.