| Supply Voltage | 24V dc |
| Number of Channels | 2 |
| Safety Contacts | 2 |
| Function | Emergency Stop, Safety Switch/Interlock |
| Auxiliary Contacts | 2 |
| Reset Method | Automatic & Manual |
| Range | PSRmini |
| Safety Category ISO 13849-1 | 4 |
| SIL IEC 61508 | 3 |
| Terminal Type | Cage Clamp |
| Configurable | No |
| Width | 12.5mm |
| Depth | 114.5mm |
| Series | PSR-MC30-2NO-1DO-24DC-SP |
| Length | 117mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.