| Supply Voltage | 110V dc |
| Safety Contacts | 6 |
| Function | Safety Switch |
| Auxiliary Contacts | 0 |
| Terminal Type | Screwless |
| Standards Met | EN13849-1, EN61810-3, IEC 61508 |
| Width | 22.5mm |
| Depth | 100mm |
| Safety Category | 2 |
| Series | 7S Series |
| Performance Level | d |
| Length | 22.5mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.